Indikátorok – MACD
Az MACD a mozgóátlag konvergencia divergencia (Moving Average Convergence Divergence) rövidítése. Ezt az indikátort arra szokták használni, hogy beazonosítsa az új trendet, függetlenül attól, hogy bika vagy medve trendről van szó. A deviza kereskedés során az első számú célunk egy új trend találása, mivel itt lehet a legtöbb pénzt csinálni.
Egy MACD grafikonon általában 3 számot fogsz látni, amiknek tudod változtatni a paramétereit.
- Az első szám a gyorsabbik mozgóátlag periódusának a számát határozza meg.
- A második a lassabbik mozgóátlag periódusát jelöli.
- A harmadik pedig azon bar-ok számát jelöli, amiket a lassabb és gyorsabb mozgóátlagok közötti különbség kiszámításához használunk.
Nézzünk egy példát. Ha a „12,26,9” MACD paramétereket látod (ez általában az alapbeállítás a grafikon rajzolóknál), a következő módon kell értelmezned:
- A 12 képviseli a gyorsabb mozgóátlag előző 12 bar-ját.
- A 26 képviseli a lassabb mozgóátlag előző 26 bar-ját.
- A 9 képviseli az előző 9 bar-ját a két mozgóátlag közötti különbségnek. Ezt függőleges vonalakkal jelölik (a kék oszlopok a fenti grafikonon).
Van egy általánosan elterjedt téveszme az MACD-vel kapcsolatban. A két megrajzolt vonal nem a deviza árfolyam mozgóátlagai, hanem a két mozgóátlag közötti különbség mozgóátlagai.
A fenti példánkban a gyorsabbik mozgóátlag a 12 és 26 periódusú mozgóátlag közötti különbség mozgóátlaga. A lassabbik mozgóátlag az előző MACD vonal átlagát jeleníti meg. Na még egyszer, a fenti példánk egy 9 periódusú mozgóátlag lenne.
Ez azt jelenti, hogy vesszük a gyorsabbik MACD vonalunk legutóbbi 9 periódusának az átlagát és a lassabbik mozgó átlagként jelenítjük meg. Ez kismítja az eredeti vonalat és egy sokkal megbízhatóbb vonalat eredményez.
A függőleges oszlopok egyszerűen a lassabb és a gyorsabb mozgóátlagok közötti különbséget jelenítik meg. Ha megnézed a fenti ábránkat, láthatod, ahogy nyílik szét a két mozgóátlag, az oszlopok egyre nagyobbak lesznek. Ezt hívják divergenciának (divergence), mivel a gyorsabb mozgóátlag divergál, azaz távolodik a lassabb mozgóátlagtól.
Ahogy a mozgóátlagok közelednek egymáshoz, az oszlopok nagysága úgy csökken. Ezt hívják konvergenciának, mivel a gyorsabb mozgóátlag konvergál, azaz közeledik a lassabb mozgóátlaghoz. Innen kapjuk a mozgóátlag konvergencia divergencia (Moving Average Convergence Divergence) nevet.
Most már tudod, hogy mi az az MACD, most megmutatjuk, hogy mire tudod használni.
MACD kereszteződés
Mivel két különböző mozgóátlagunk van, különböző sebességgel, ezért a gyorsabb hamarabb fogja lereagálni az ármozgásokat, mint a lassabb. Ha egy új trend alakul ki, a gyorsabb vonal fog elsőként reagálni és keresztezni a lassabb vonalat. Ha ez a kereszteződés megtörténik és a gyorsabb vonal divergálni kezd, azaz távolodni a lassabb vonaltól, az általában egy új trend kezdetét jelzi.
A fenti ábrán láthatod, hogy a gyorsabbik mozgóátlag lefelé keresztezte a lassabbikat és ezzel helyesen jelezte egy új medve trend kezdetét. Vedd észre, hogy amikor a két mozgóátlag kereszteződik, egy pillanatra eltűnik a függőleges oszlop. Ez azért van, mivel a két vonal közötti különbség 0 a kereszteződés időpontjában. Ahogy a lefelé trend elkezdődik és a gyors vonal divergál a lassabbtól, az oszlopok nagysága is nő, ami jó indikációja egy erős trendnek.
Természetesen a mozgóátlagok alaphelyzetben is kicsit le vannak maradva az ártól. Mivel az MACD mozgóátlagok mozgó átlaga és egy másik mozgóátlag által van kisimítva, el tudod képzelni, hogy mennyire le van maradva a valódi deviza árfolyam mozgásoktól. Ennek ellenére rengeteg forex trader használja ezt az indikátort.